Nick:  
Pass:     
Register Help Member List View New Posts View Today's Posts

Post Reply 

Thread Rating:
  • 3 Votes - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ski in Piatra-Neamt
02-02-2011, 03:39 PM
RE: Ski in Piatra-Neamt
se va schia, mai ales ca vor fi si ,,Serbarile Zapezii''!

ANTI INCOMPETENŢĂ
Find all posts by this user
Quote this message in a reply
03-02-2011, 12:20 PM
Am fost aseara pe partie si este SUPER!
Azi ma duc din nou.
Ce inseamna serbarile zapezii? Am inteles ca e vorba si de un concurs?? Se va schia, sper, nu se inchide partia.
Ne vedem pe partie!!
05-02-2011, 01:27 PM
Cunoasteti daca exista vreun instructor de ski in Piatra Neamt ? Puteti da mai multe detalii?
25-02-2011, 09:30 PM
anul asta cred ca s-a schiat cel mai mult de cand e partia :P vremea tine cu noi
Visit this user's website Find all posts by this user
02-03-2011, 11:24 PM
vineri 4 martie pe partia cozla va avea loc cupa Piatra-Neamt la ski slalom. concursul la care poate partcipa orice doritor va incepe la ora 15:00
05-03-2011, 05:25 PM (This post was last modified: 05-03-2011 05:53 PM by corneliuxsf.)
Felicitările mele celor care încearcă să promoveze pârtia de la Piatra şi sporturile de iarnă. Concursul a fost frumos, participanţi aproape 100, ceea ce, cred, a fost pe măsura aşteptărilor organizatorilor. Însă organizarea a fost mult sub aşteptările noastre, a celor care am participat sau asistat la concurs. De exemplu:
1. cu toate că pe afişe scria că înscrierile se fac la 2 adrese de mai şi 2 telefoane, ele s-au putut face doar la casa de bilete de la baza pârtiei;
2. la ora 14 s-a oprit telescaunul; cei care erau jos ca să se înscrie aveau o mare dilemă: cum ajungem sus, la plecare? răspuns: ne pare rău dar nu mai puteţi urca. A fost un mare haos în organizare: jos nu ştia nimeni nimic, sus, unde erau concurenţii nu se ştia, de asemenea, nimic. Pentru orice informaţie eram trimis la domnul director, doar el era în măsură să facă ceva;
3. nu a intrat ratracul pe pârtie înainte de montarea fanioanelor, ceea ce a dus la un traseu cu foarte multă gheaţă. Nu sunt în măsură să comentez de ce nu a intrat, dar ar fi fost binevenită o refacere a pârtiei înainte de concurs. Sunt conştient, însă, că dacă ar fi intrat ratracul ar fi crescut şi întârzierea;
4. pe timpul concursului, cu toate că telescaunul funcţiona pentru urcarea concurenţilor, nu era permisă coborârea nimănui, chiar dacă persoana avea cartelă cu puncte. N-am înţeles care era problema, s-a putut remedia doar după ce am discutat cu domnul director, care avea impresia că vrem să coborâm gratis;
5. nu a fost destul că concursul a început cu o oră şi jumătate întârziere (copiii, care stăteau şi aşteptau, erau de multă vreme plictisiţi şi înfriguraţi), în plus festivitatea de premiere a copiilor a fost după ce s-a terminat concursul adulţilor, adică la ora 20, cu toate că a fost o pauză bună între proba copiilor şi cea a adulţilor. Cred că ar fi fost normal ca să se organizeze premierea lor înainte de proba celor mari;
6. propunerea mea e să se organizeze concursurile sâmbătă dimineaţa. Să deschidă pârtia la ora 10, este destul timp ca să se pregătească pârtia. După ce se termină competiţia să se deschidă şi celorlalţi schiori, care, de obicei sunt mai numeroşi în week-end decât în cursul săptămânii. Sunt pentru închiderea pârtiei pe perioada concursurilor pentru că, de exemplu, la concursul de sărituri cu snowboardul era sa iau in braţe vreo 3 boarderi care, ori se opreau şi îsi dădeau jos placa pe partea deschisă pentru schiat, ori urcau, ori stăteau pe zona care era deschisă schiorilor;
7. o problemă de care m-am lovit săptămâna trecută de câteva ori: mi s-a cerut skipass separat pentru băiatul meu care are 4 ani. Absurd. După prima discuţie cu un angajat al telescaunului a apărut un nou anunţ lipit pe casa de bilete pe care scrie, printre altele că e interzisă intrarea a 2 persoane cu acelaşi turnichet, sau intrarea unui adult cu skipass de copil, copil fiind considerat până la 14 ani. Sunt total de acord cu ce scrie, însă lipseşte o informaţie: de la ce vârstă se plăteşte pentru copii? Le-am explicat că în Slovacia şi Austria unde am schiat copiii au gratuitate până la 7 ani. O a doua repriză am avut-o cu un poliţist comunitar, dar a fost liniştit de angajaţii drăguţi de la telescaun care au înţeles că e absurd să se ceară skipass pentru un copil atât de mic. Oricum, cred că ar fi foarte binevenită clarificarea situaţiei prin menţionarea vârstei de la care se plăteşte. Nicăieri în ţară nu am mai păţit asta;
8. mi se pare mie sau telescaunul chiar merge mai încet decât în anii trecuţi? e totuşi un telescaun modern, şi nu mi se pare normal să fac 600 de metri în 5 minute ;
9. cred că ar trebui micşorat timpul de aşteptare între 2 intrări consecutive pentru abonamente la 10 minute. cum la Piatra nu e aglomeraţie fac 5 minute cu telescaunul, 3-5 minute coborârea şi rămân 5 minute de aşteptare la bază, de aceea zic că 15 minute e cam mult.
Şi pentru că nu mai e mult din sezonul acesta vreau să scriu şi câteva lucruri care m-au impresionat plăcut la pârtie:
1. pârtia a fost amenajată mai bine decât în anii trecuţi, stratul de zăpadă a fost mai consistent. Administratorii, cred, au înţeles că trebuie puse tunurile în funcţiune dacă se doreşte o perioadă mai lungă de folosire a pârtiei;
2. au apărut diverse tipuri de abonamente şi cartele cu puncte;
3. au dispărut chioşcurile infecte de pe platou unde se făceau mici anul trecut.
4. a apărut restaurantul unde se poate mânca ceva bun, servirea este ireproşabilă;
5. platoul Cozla arată din ce în ce mai frumos amenajat, probabil anul viitor vor fi şi mai multe centre de închirieri. Ar fi, totuşi, nevoie măcar de un indicator pe care să scrie "Spre centrul de închirieri echipament sportiv".
Încă o dată vreau să felicit organizatorii pentru că sunt binevenite orice evenimente sportive pe pârtie, dar sper să înveţe din greşeli şi să îmbunătăţească organizarea.
05-03-2011, 07:15 PM
e prima data si pentru ei. trebuie sa ii intelegem si sa asteptam ca anul viitor sa fie mult mai bine
29-11-2011, 11:32 AM
Am citit aici ca se termina lucrarile si la a doua partie. E adevarat? Ceva informatii despre ea? O poza poate?
29-11-2011, 03:11 PM
[Image: DSCF4020.jpg]

[Image: DSCF4024.jpg]

[Image: DSCF4028.jpg]

[Image: DSCF4032.jpg]

[Image: DSCF4036.jpg]
29-11-2011, 09:45 PM
Puteti sa imi spuneti daca va fi data in folosinta in sezonul care urmeaza?
29-11-2011, 09:58 PM (This post was last modified: 29-11-2011 10:05 PM by corneliuxsf.)
Multumesc frumos pentru poze kpac. Ai si ceva informatii tehnice (lungime, dificultate)? Nu vad cand au fost facute pozele dar, daca sunt recente, nu cred ca ne vom da pe ea iarna asta. Aductiune de apa pentru tunuri nu vad, nici stalpi pentru nocturna, asa ca mai e de lucru.
30-11-2011, 11:57 AM (This post was last modified: 30-11-2011 11:58 AM by WyCe.)
lungimea stiu ca e de peste 2 km, iar partia este pentru incepatori, asta stiu eu, dar as vrea sa stiu daca va fi data in folosinta anul acesta?
30-11-2011, 07:12 PM
pozele sunt de duminica. iana viitoare daca va fi gata partia
30-11-2011, 07:24 PM
naspa,astia de la perla invest ziceau ca cal tarziu pana in acest sezon va fi terminata, dar din pacate se pare ca in romania e imposibil sa faci o treaba buna!
30-11-2011, 09:31 PM
e greu sa faci o partie de peste 2 km prin padure de la 0 in cateva luni. trebuie sa o niveleze, sa planteze gazon. macar l aanul sa fie practicabila
02-12-2011, 08:28 PM
sper sa fie asa cum spui kpac...oricum anul acesta voi fi pe partia de avansati! Astept o ninsoare!
03-12-2011, 11:58 AM
am inteles ca anul asta...ioc zapada!!!!

ANTI INCOMPETENŢĂ
24-12-2011, 08:58 AM
(03-12-2011 11:58 AM)ionutz_fii Wrote:  am inteles ca anul asta...ioc zapada!!!!
Asa e. Aproape ioc zapada. Bine ca macar e frig si merg tunurile: http://www.jurnalul.ro/webcam/piatra-neam-192.html
06-02-2012, 10:24 AM
Vad ca nu mai scrie nimeni pe aici. Pentru cei care vor sa vada cateva filmulete facute pe partie, le gasiti aici: http://www.youtube.com/user/xsfkzw?feature=watch.
08-02-2012, 06:53 PM
vad si eu ca nu mai scrie! ma mir ca nu s-a inchis acest forum

ANTI INCOMPETENŢĂ
08-02-2012, 09:30 PM
nu se inchide momentan. ce sa-i faci ionut daca lumea din piatra nu e pasionata de forumuri. si asa am ramas 77000 .. cine sa mai scrie aici ? :)
21-02-2012, 08:44 PM
Facebook-ul ma-si! Toti s-au mutat acolo... Mad
26-04-2012, 07:10 PM
asa e ... totul e pe facebook acum :)
28-04-2012, 08:48 AM
dar pe forum este mult mai bine, poti sa te exprimi mai altfel...

ANTI INCOMPETENŢĂ
30-04-2012, 12:51 PM
(28-04-2012 08:48 AM)ionutz_fii Wrote:  dar pe forum este mult mai bine, poti sa te exprimi mai altfel...

Nu mai dureaza mult nici nebunia cu facebook-ul. O sa ajunga la fel ca hi5. Cred ca in 6 luni vom reveni la discutiile din trecut de pe forum Biggrin numai bine!
Post Reply 

Forum Jump:

User(s) browsing this thread: 1 Guest(s)

piatra-neamt.net © 2007-2013